ACTIVITIES




V rámci projektu EIT HEI DETECT! sa účastníci workshopu učili vizuálne prezentovať vedu 

Vo výskumnom centre AgroBioTech na SPU v Nitre sa 10. apríla 2024 konal vzdelávací workshop, ktorého sa zúčastnili študenti vysokých škôl, vedecko-výskumní pracovníci akademickí aj neakademickí pracovníci našej univerzity. Hlavným mentorom workshopu bol grafický ilustrátor Peter Búran, ktorý má dlhoročné skúsenosti vo vytváraní grafických ilustrácií a animácií pre vedu.

Počas podujatia sa účastníci zoznámili so základmi grafického dizajnu, vrátane tvorby posterov, grafických abstraktov, schém, signálnych dráh a voľby farieb. Okrem toho mali možnosť spoznať praktické nástroje pre vedeckú prácu, ako sú Canva, Adobe Express a objaviť ďalšie užitočné aplikácie, ako sú Chat-GPT a Biorender. Vďaka interaktívnemu prístupu a praktickým ukážkam mali účastníci možnosť okamžite aplikovať naučené techniky a postupy do svojej vedeckej práce. Bol vytvorený aj priestor na diskusiu v rámci ktorej sa záujemcovia mohli poradiť so skúseným odborníkom a zdieľať svoje nápady a projekty s ostatnými účastníkmi.

Veríme, že nové poznatky a skúsenosti získané počas workshopu pomôžu účastníkom efektívnejšie prezentovať svoje vedecké práce a prispievať k rozvoju vedeckej komunity.

VIZUÁLNE PREZENTOVANIE VEDY

🔬 Oživte svoje vedecké prezentácie, postery a články! 🧫


Ste pripravení vylepšiť vaše vedecké prezentácie a urobiť ich atraktívnejšími? Pridajte sa k nám na workshop "Vizuálne prezentovanie vedy" s Peterom Búranom!


📅 Kedy: 10. apríl 2024

🕒 Čas: 8:15 - 13:00


📍 Kde: Kongresová sála - Výskumné centrum AgroBioTech SPU v Nitre


Čakjú nás témy ako základy grafického dizajnu, vytváranie posterov, grafických abstraktov, schém, signálnych dráh, voľba farieb, časté chyby... Praktické nástroje pre vedu (Canva, Adobe Express, Graphpad, Chat-GPT, Biorender a ďalšie)


Nechajte svoje vedecké myšlienky vyniknúť prostredníctvom umeleckých prvkov!


🔗 Registrujte sa TU: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeqDmDfzrMsbbTbgIMZPMQidnEPZciI04a0lUVu3ZtM1yIrWw/viewform?usp=sf_link




Výučba v rámci projektu DETECT!

V rámci projektu DETECT!, sme v jeho druhej fáze opäť spustili tri štandardné predmety realizované prostredníctvom predmetov Diaľkový prieskum zeme (DPZ), Manažment (M) a Základy ekonomiky (ZE), v rámci ktorých študenti nadobudnú vedomosti a zručnosti z oblasti deep-tech (DPZ) ale aj non-deep-tech (M,ZE) oblastí.

Diaľkový prieskum zeme - Študenti získajú znalosti o možnostiach snímania Zeme pomocou družíc a lietadiel, o štruktúre spektrálnych pásiem a o digitálnom snímaní. Zlepšia svoje zručnosti v analýze satelitných snímok a identifikácii objektov na nich. Budú schopní zhromažďovať a interpretovať relevantné údaje o možnostiach využitia diaľkového prieskumu Zeme v rôznych odboroch.

Manažment - Študenti sa naučia manažérske a podnikateľské prístupy pri príprave a realizácii výrobných programov v agropodnikateľských subjektoch. Zameriavajú sa na efektívny rozvoj odvetví rastlinnej, živočíšnej a potravinárskej výroby. Okrem toho sa študenti zoznámia s teoretickými a praktickými aspektmi vedenia, motivácie ľudí a komunikácie v podnikateľskom prostredí. Dôraz sa kladie aj na zakladanie podnikov a identifikáciu výhod a nevýhod rôznych foriem podnikania.

Základy ekonomiky - Ciele predmetu sú poskytnúť študentom základné poznatky z ekonómie v agropotravinárskom podnikaní. Študenti sa naučia o fiškálnej, monetárnej a daňovej politike, príčinách inflácie a kapitálových zdrojoch. Učivo zahŕňa aj výrobné faktory, náklady, výnosy a hospodárenie. Absolventi získajú mnohé zručnosti v praktických výpočtoch ekonomických ukazovateľov a hodnotení výkonnosti podniku.

Training within the project DETECT!

As part of the DETECT! project, in its second phase, we again launched three standard courses implemented through the courses Remote Sensing (RS), Management (M) and Fundamentals of Economics (FE), in which students acquire knowledge and skills in the field of deep-tech (RS) but also non-deep-tech (M, FE) areas.

Remote sensing - Students gain knowledge about the possibilities of sensing the Earth using satellites and aircraft, the structure of spectral bands and digital sensing. They will improve their skills in analyzing satellite images and identifying objects on them. They will be able to collect and interpret relevant data on the possibilities of using remote sensing of the Earth in various fields.

Management - Students will learn managerial and entrepreneurial approaches in the preparation and implementation of production programs in agribusiness entities. They focus on the effective development of the plant, animal, and food production sectors. In addition, students will learn about the theoretical and practical aspects of leadership, people's motivation, and communication in a business environment. Emphasis is also placed on starting businesses and identifying the advantages and disadvantages of different forms of business.

Basics of economics - The objectives of the course are to provide students with basic knowledge of economics in agri-food business. Students will learn about fiscal, monetary, and tax policies, causes of inflation, and sources of capital. The curriculum also includes factors of production, costs, revenues, and management. Graduates will acquire many skills in practical calculations of economic indicators and evaluation of company performance.



Deep Tech v potravinárskych technológiách

V rámci internacionalizácie vzdelávania a vedy na Slovensku podporila Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA, n.o.) Anastasiiu Shevchenko, PhD., vedecko-pedagogickú pracovníčku Národnej Univerzity Potravinárskych Technológií v Kyjeve. Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite strávila celý mesiac február, počas ktorého sa jej mentoringu ujala v rámci projektu DETECT! Mgr. Eva Kováčiková, PhD. Venovali sa výskumu v oblasti pekárenských technológií - od formulácie receptúr, cez analýzy biologicky aktívnych, či minerálnych látok, až po hodnotenie organoleptických vlastností.  Všetko vďaka unikátnemu vybaveniu a podmienkam, ktoré im poskytlo Výskumné centrum AgroBioTech. 

Deep Tech in food technologies

As part of the internationalization of education and science in Slovakia, the Slovak Academic Information Agency (SAIA, n.o.) supported Anastasiia Shevchenko, PhD., a scientific and pedagogical worker at the National University of Food Technologies in Kyiv. She spent the entire month of February at the Slovak University of Agriculture, during which she was mentored by Mgr. Eva Kováčiková, PhD. as part of the DETECT! project. They devoted themselves to research in the field of bakery technologies - from the formulation of recipes, through the analysis of biologically active or mineral substances, to the evaluation of organoleptic properties. All thanks to the unique equipment and conditions provided by the AgroBioTech Research Centre.

PRVÁ FÁZA PROJEKTU DETECT! UKONČENÁ

EIT HEI projekt DETECT! ukončil v decembri 2023 svoju prvú fázu. Preto sa riešitelia projektu v rámci SPU v Nitre stretli vo Výskumnom Centre AgroBioTech, aby prediskutovali jeho priebeh. Členovia jednotlivých pracovných balíkov prezentovali doterajšie výsledky svojich činností a spoločne plánovali, ako najefektívnejšie splniť ciele a míľniky druhej fázy projektu.

Konzorcium s názvom DETECT! – Deep Tech Creativity bolo vytvorené v rámci iniciatívy Európskeho inovačného a technologického inštitútu pre vysoké školy (EIT HEI) a kladie si za cieľ zvýšiť podnikateľské zručnosti študentov z vysokých škôl v deep tech odvetviach.

Konzorcium DETECT! – Deep Tech Creativity, do ktorého je zapojená aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, koordinuje Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe. Ďalšími členmi sú Maker Institute v Českej republike, National University of Shipbuilding v Mykolaive na Ukrajine, Poznan University of Life Sciences v Poľsku, Technologické inovačné centrum Zlín v Českej republike, University of Vienna v Rakúsku. Pridruženými partnermi sú Bar-Ilan University v Izraeli, Humboldt GmbH v Nemecku a IniTS v Rakúsku (Vienna’s HighTech Incubator).

Akceleračný program Kreatívneho centra SPU v Nitre

Zaregistrujte sa na Akceleračný program Kreatívneho centra SPU v Nitre, ktorý je venovaný sérii prednášok z oblasti E-obchodovania na tieto témy:


Neuromarketingový workshop Dr.Max

Laboratórium spotrebiteľských štúdií na FEM SPU v Nitre privítalo dňa 23.10.2023  privítalo hostí z Lekárne Dr. Max+ a reklamnej agentúry Istropolitana Ogilvy, ktorí absolvovali odborné neuromarketingové školenie. 

Podujatie bolo realizované pod záštitou Kreatívneho centra SPU v Nitre a s podporou projektov Horizont 2020 COMFOCUS (101005259) a projektu EIT HEI DETECT!.

Viac...

KC SPU v Nitre pomohlo pri vzdelávaní 20 Junior Ambasádorov Unicef

Na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre si 7. októbra vyskúšali neuromarketingový test, oboznámili sa s činnosťou vedeckého Laboratória spotrebiteľských štúdií FEM a meraním kvality ovzdušia.

Účastníci programu sa oboznámili aj s aktivitami oddelenia reklamy Kreatívneho centra SPU v Nitre a konzorcia DETECT!.

Viac...